Wystawa w Berlinie "Jeszcze Polska nie zginęła" 
 z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości 

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie we współpracy z Ambasadą RP w Berlinie przygotowała wystawę pt. "Jeszcze Polska nie zginęła", którą od czerwca 2018 roku prezentuje w Berlinie.
Wystawa ukazuje wysiłek kilku pokoleń Polaków, którzy po utracie niepodległości pod koniec XVIII wieku, nigdy się z tym nie pogodzili i nie zrezygnowali z walki o wolność. Wykorzystywali każdą nadarzającą się okazję w zmieniającej się na arenie międzynarodowej sytuacji politycznej, by z bronią w ręku walczyć o odzyskanie suwerennego państwa. Wysiłek tych pokoleń Polaków znaczą legiony polskie we Włoszech doby Napoleona, powstania narodowe: Kościuszki, Listopadowe, Styczniowe, oraz czyn zbrojny Legionów Józefa Piłsudskiego. Niemniej ważny jak walka zbrojna był wkład Polaków w kulturę i naukę ogólnoświatową. Na wystawie przedstawione są sylwetki sławnych Polaków, ludzi kultury i nauki począwszy od - Fryderyka Chopina, poprzez Adama Mickiewicz do Henryka Sienkiewicza, - od Ernesta Malinowskiego, poprzez Edmunda Strzeleckiego do Marii Curie-Skłodowskiej. Ludzie ci geniusze pióra, muzyki i nauki przejmując rząd dusz nad Polakami, dawali im nadzieję na odzyskanie własnego państwa. Genialna polska uczona Maria Curie-Skłodowska nie miała innej możliwości przypomnienia światu o prawie jej rodaków do niepodległego państwa, jak tylko poprzez nazwanie nowego odkrytego pierwiastka łacińską nazwą Polski - polonium.
Wysiłki przywódców politycznych i duchowych, w wyjątkowej sytuacji politycznej pod koniec I wojny światowej przyniosły upragnione efekty. Klęska zaborców stała się politycznym zwycięstwem Polaków. Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku zapewnił wysiłek całego narodu. Ale mózgiem, sercem i płucami przywrócenia państwowości okazała się trójka geniuszy politycznych: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Ten ostatni to wspaniały przykład dualizmu polityka-artysty.
Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku nie gwarantowało jednak trwałości państwu. Dlatego w drugiej części wystawy zaprezentowane są wysiłki Polski wkładane w obronę świeżo odzyskanej suwerenności - wojna z bolszewicką Rosją, zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, okrzykniętej jedną z 10 najważniejszych bitew w dziejach świata. Zwycięstwie, które uchroniło nie tylko Polskę, ale i Europę Zachodnią przed ekspansją bolszewizmu.
W trzeciej części wystawy ukazane są dokonania młodej państwowości polskiej w dziedzinach szerokiej kultury, filmu, nauki czy sportu. Pomimo pozornego spokoju sytuacja polityczna w Europie była bardzo niestabilna. W efekcie zmowy między Hitlerem a Stalinem Polska w 1939 r. ponownie utraciła dopiero co uzyskaną niepodległość.
Tym niemniej odzyskana w listopadzie 1918 roku, po 123 latach zaborów, podmiotowość polityczna Polski okazała się tak silną konstantą i cezurą, zarówno dla Polaków, jak i dla społeczności międzynarodowej, że po upadku nazizmu Polska w 1945 r. powróciła na mapę Europy.
Autorem i kuratorem wystawy jest prof. dr hab. Arkadiusz Stempin z Wyższej Szkoły Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Wystawa jest efektem współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie z Ambasadą RP w Berlinie, a jej Sponsorem jest PZU SA. Za współpracę i wsparcie wszystkim partnerom i Sponsorowi serdecznie dziękujemy.
Plenerową ekspozycję w języku niemieckim i angielskim można oglądać w ścisłym centrum miasta nieopodal Bramy Brandenburskiej przy ulicy Unter den Linden 72 w miejscu, gdzie w przyszłości powstanie polska ambasada w Berlinie.