Projekty realizowane przez FPNP
2024

1

Projekt Finansowany z budżetu państwa w ramach Programu Rządowego Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą 2024 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Tytuł Projektu Stworzenie imiennego upamiętnienia Polaków na grobach robotników przymusowych na cmentarzu w Waldfriedhof w Güterfelde. 
Projekt realizowany w okresie od 1 stycznia 2024 do 31 grudnia 2025. 
Kwota dotacji: 273,240 PLN Całkowita wartość Projektu: 273,240 PLN    

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie na mocy podpisanej w dniu 29 maja 2024 r. umowy nr 09479/24/FPK/DDZ ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie w latach 2024 – 2025 realizowała zadanie publiczne pn. – Stworzenie imiennego upamiętnienia Polaków na grobach robotników przymusowych na cmentarzu w Waldfriedhof w Güterfelde. W ramach projektu zamierzamy przywrócić pamięć o ofiarach pochodzących z Polski, spoczywających na cmentarzu Wilmersdorfer Waldfriedhof w Güterfelde w kwaterze ofiar pochodzących z ZSRR. W tej części cmentarza spoczywa ponad 100 polskich robotników przymusowych, więźniów oraz jeńców wojennych, ekshumowanych z cmentarza dla obcokrajowców, położonego na południe od Berlina we wsi Mahlow. Polskie ofiary w tym miejscu nie są w żaden sposób upamiętnione. Planujemy stworzyć imienne upamiętnienie polskich obywateli spoczywających w tym miejscu oraz ustawić na terenie kwatery tablice z tekstami w j. niem., pol. i ang. informujące o losie tych ofiar. Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Berlinie i władzami miasta. Uroczyste odsłonięcie upamiętnienia odbędzie się w 2025 r.

2

Projekt Finansowany z budżetu państwa w ramach Programu Rządowego Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą 2024 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Tytuł Projektu – Rewaloryzacja grobów więźniów KL na cmentarzu w Waldfriedhof w Güterfelde i stworzenie imiennego upamiętnienia Polaków. 
Projekt realizowany w okresie od 1 stycznia 2024 do 31 grudnia 2025 
Kwota dotacji: 311 040 PLN Całkowita wartość Projektu: 311 040 PLN 

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie na mocy podpisanej w dniu 29 maja 2024 r. umowy nr 08682/24/FPK/DDZ ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie w latach 2024 – 2025 realizowała zadanie publiczne pn. – Rewaloryzacja grobów więźniów KL na cmentarzu w Waldfriedhof w Güterfelde i stworzenie imiennego upamiętnienia Polaków. Dzięki realizacji projektu przywrócona zostanie pamięć o ofiarach pochodzących z Polski, spoczywających na cmentarzu Wilmersdorfer Waldfriedhof w Güterfelde. Znajduje się tu pole urnowe z prochami m.in. 383 Polaków i obywateli polskich różnych narodowości i wyznań- więźniów KL Sachsenhausen zamordowanych w latach 1940-1942 w obozie macierzystym, komandach roboczych i w Ośrodku Eutanazji Pirna-Sonnenstein. Fundacja odnowi i wyeksponuje istniejący pomnik, stworzy imienne upamiętnienie polskich obywateli spoczywających w tym miejscu oraz ustawi na terenie kwatery tablice z tekstami w j. niem., pol. i ang. informujące o losie tych ofiar. W roku 2024 Fundacja przeprowadzi kwerendy i opracuje listę z danymi obywateli II Rzeczpospolitej spoczywających na cmentarzu Waldfriedhof w Güterfelde, przygotuje dokumentację rewitalizacji kwatery i uzyska wymagane zgodnie z prawem niemieckim pozwolenia oraz wyłoni w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcę nowego upamiętnienia. W 2025 r. nastąpi rewaloryzacja kwatery, zamontowanie nowej formy upamiętnienia i tablicy informacyjnej oraz konserwacja istniejących kamieni nagrobnych, a następnie uroczyste otwarcie z udziałem władz polskich i niemieckich oraz Polonii.   Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Berlinie i władzami miasta. Uroczyste odsłonięcie upamiętnienia odbędzie się w 2025 r.

2022

3

Projekt Finansowany z budżetu państwa w ramach programu Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego   
Tytuł Projektu – Rewaloryzacja Polskiej kwatery wojennej na Cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu i stworzenie imiennego upamiętnienia Polaków  
Projekt realizowany w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 
Kwota dotacji: 760 145 PLN 
Całkowita wartość Projektu: 760 145 PLN 

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie na mocy podpisanej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy z dnia 26.03.2021 (04857/21/FPK/DDZ) przeprowadziła prace związane z rewaloryzacją Polskiej Kwatery Wojennej. W 2021 r. FPNP przeprowadziła kwerendy i opracowała imienną listę 1248 polskich obywateli, których groby znajdują się na cmentarzu Hamburg Ohlsdorf. Następnie skonsultowała się z urzędami i instytucjami odpowiedzialnymi za administrowanie cmentarzem oraz uzgodniła charakter i zakres prac rewaloryzacyjnych. W kolejnym kroku wyłoniono w drodze przetargu firmę, która zajęła się opracowaniem koncepcji nowego upamiętnienia, przygotowaniem dokumentacji projektowej i wykonaniem imiennego upamiętniania. W 2022 r. wykonano rewitalizację Polskiej Kwatery Wojennej. Wyczyszczono i zakonserwowano istniejące formy upamiętnienia, zamontowano je na nowych fundamentach, przywieziono i zamontowano na przygotowanych fundamentach nowe elementy upamiętnienia (granitowe krzyże, tablice z nazwiskami Polaków oraz tablice informacyjną). Przeprowadzono akcję informacyjno-promocyjną i w dniu 1.09.2022 r. zorganizowano uroczystość odsłonięcia zrewaloryzowanej kwatery. W uroczystościach zorganizowanych przez Fundację i Konsulat wzięli udział przedstawiciele MKiDN, MSZ, Konsul Generalny RP w Hamburgu, księża z Polskiej Misji Katolickiej w Hamburgu a ze strony niemieckiej przedstawiciele miasta i kraju związkowego Hamburg, organizacji współpracujących przy realizacji projektu i zajmujących się opieką nad cmentarzem i grobami wojennymi Volksbund Kriegsgräberfürsorge, Towarzystwa Wspierania Cmentarza Ohlsdorf. W uroczystości brała udział dość licznie zgromadzona Polonia i media polonijne. 

4

Projekt Finansowany z budżetu państwa w ramach programu Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Tytuł Projektu – Groby mieszkańców Maczkowa na Cmentarzu Gross Fullen – rewaloryzacja i imienne upamiętnienie Polaków. 
Projekt realizowany w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 
Kwota dotacji: 281 070 PLN 
Całkowita wartość Projektu: 281 070 PLN 

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie na mocy podpisanej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy z dnia 26.03.2021 (01817/21/FPK/DDZ) przeprowadziła prace związane z rewaloryzacją kwatery grobów mieszkańców Maczkowa położonej na cmentarzu wojennym Gross Fullen. W 2021 r. FPNP opracowała dane polskich obywateli spoczywających na Cmentarzu Wojennym w Gross Fullen, przeprowadziła konsultacje z urzędami i instytucjami odpowiedzialnymi za cmentarz i uzyskała zgodę na przeprowadzenie prac rewaloryzacyjnych i zamontowanie nowych form upamiętnienia. W kolejnym kroku wyłoniła w drodze przetargu firmę, która zajęła się opracowaniem koncepcji nowego upamiętnienia, przygotowaniem dokumentacji projektowej i wykonaniem imiennego upamiętniania. W 2022 r. wykonano rewitalizację kwatery. Wyczyszczono istniejące formy upamiętnienia (9 płyt i 36 kamieni nagrobnych), zamontowano je na nowych fundamentach, przywieziono z Polski i zamontowano na przygotowanych fundamentach nowe elementy upamiętnienia – pomnik z nazwiskami Polaków pochowanych w tym miejscu oraz tablicę informacyjną. Przeprowadzono akcję informacyjno-promocyjną i w dniu 15 listopada 2022 r. dokonano ponownego otwarcia kwatery. W uroczystościach zorganizowanych przez Fundację i Konsulat Generalny RP w Hamburgu wzięli udział przedstawiciele MKiDN, MSZ, Konsul Generalny RP w Hamburgu, a ze strony niemieckiej przedstawiciele dolnosaksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powiatu Meppen, miasta Haren, okolicznych gmin oraz przedstawiciele rodzin mieszkańców Maczkowa i Polonia.